Kategorie
Bez kategorii

Niedoceniane tabliczki

Nikt się nie spodziewał tak dobrych wyników sprzedaży tabletów w Polsce. W ostatnim kwartale ubiegłego (2012) roku tradycyjnie miała miejsce hossa zakupowa, jednak w segmencie „tabliczek” wyniki przeszły najśmielsze oczekiwania. Według danych zgromadzonych przez IDC sprzedano wtedy około 450 tys. sztuk tych urządzeń. Co ciekawsze – zmienia się też nastawienie firm analitycznych do tej technologii. Jeszcze 12 miesięcy temu prognozy na 2012 rok nie dawały mobilnym urządzeniom wielkich szans. Sprzedaż na poziomie 270 tys. sztuk – tak wyrokowano…

niedoceniane

Sprzedaż rzeczywista i prognozy sprzedaży tabletów (w tys. sztuk) na rynku polskim (2010-2012)

I cóż z tych wyroczni zostało? Nawet po modyfikacjach „w trakcie jazdy”, gdy w połowie 2012 roku było już wiadome, że sprzedaż będzie lepsza niż oczekiwano, kolejne werdykty nie przekraczały granicy 1/2 miliona sztuk. A fakty mówią same za siebie – jak się do ostatniej prognozy (ok. 475 tys.) doda faktyczną sprzedaż w IV kwartale 2012 (450 tys.) to otrzymamy wielkość zbliżoną do prawdziwej wartości – czyli 880 tysięcy sztuk.

Tablety już za chwilę, bo w bieżącym (2013) roku, przegonią pod względem ilościowym sprzedaż komputerów typu desktop, a za 2-3 lata „dopadną” i segment notebooków. Czym jednak wtedy będzie tablet? Czterordzeniowy procesor, GPU z 64 jednostkami, modem LTE 100 Mbit/s, filmy full HD. Czy komukolwiek będzie brakować przycisku „Start”?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *