Kategorie
Bez kategorii

Pierwszy kwartał 2013 – Android „miażdży” konkurencję

Według nowego raportu firmy badawczej Canalyst, system Android zdominował rynek urządzeń mobilnych. Raport objął nie tylko smartfony i tablety (gdzie Android już dawno temu wygrał), lecz również notebooki! Dostawy całej grupy urządzeń w pierwszym kwartale 2013 przekroczyły 308 milionów sztuk – wzrost o ponad 37% rok-do-roku. Analitycy podają także „najsilniejszego” wzrostowo gracza w tym segmencie – jest nim tablet, wyrastający na prawdziwego „konia pociągowego” segmentu mobility (choć niektórzy wieszczą mu krótką przyszłość). Rynek wchłonął w pierwszym kwartale 2013 prawie 42 miliony sztuk „tabliczek”, co oznacza ponad 100% wzrost r-d-r.

Podsumowując – wśród systemów operacyjnych dla smartfonów, tabletów i notebooków, numerem 1 jest… Android. Z udziałem prawie 60% nie da się łatwo wysadzić z siodła. Drugie i trzecie miejsce (prawie łeb w łeb) zajmują systemy Apple i Microsoftu. Ciekawe, czy któremukolwiek z nowych graczy (Firefox OS, Chrome OS czy Linux for mobile) uda się zmienić istniejącą konfigurację rynkową?

q12013aPodział rynku systemów operacyjnych dla urządzeń mobilnych (w tym notebooków) w I kwartale 2013

Podział rynku mobility według producentów staje się „nudny”. Jak można było oczekiwać, Samsung zajmuje najwyższe miejsce na podium, Apple drugie, a Lenovo (czołowy producent notebooków PC) trzecie. Rynek widziany przez pryzmat producentów jest podzielony i istniejące linie demarkacyjne będzie trudno komukolwiek przełamać. Chociaż z drugiej strony to dywersyfikacja jest tutaj dużo większa niż w przypadku systemów operacyjnych, a także obszar zagospodarowany przez „pozostałych” dostawców stanowi dominującą część tortu. Może nastąpi fuzja producentów notebooków (np. Acera z Asus-em, albo MSI?), która choć trochę wstrząśnie rynkiem.

q12013bPodział rynku mobility według producentów sprzętu w I kwartale 2013

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *